Linuxový portál - novinky ze světa Linux - Unix

Vytisknout

Oznámení o uvolnění Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal

Napsal SvenHassel. Zařazeno v Novinky

ubuntu-logoTéměř šest měsíců po uvolnění Ubuntu 12.04 LTS, vývojový tým distribuce oznámil uvolnění Ubuntu 12.10 s kódovým označením Quantal Quetzal. Nová verze populárního open source systému používá linuxové jádro verze 3.5, včetně aktualizace Unity desktop s řadou nových funkcí a vylepšení oproti starším verzím. Jedna ze sporných změn v nové verzi shellu v Unity desktop je přidání nového "Shopping Lens", který ukazuje výsledky vyhledávání z komerčního Amazonu.

Ubuntu 12.10 dále integruje Ubuntu One services, Ubuntu One Music Store a zavádí podporu pro webové Apps doplňky jako je například UEFI Secure Boot. Mnoho balíčků v distribuci bylo aktualizováno na novější verze a patří sem například GCC 4.7.2, Python 3.2, OpenJDK 7, LibreOffice 3.6.2, Mozilla Firefox 16.0.1 a Mozilla Thunderbird 16.0.1.

Vývojový tým také zlepšil softwarové centrum, včetně efektivnějšího Update Managera, který byl přejmenován na Software Updater a jež automaticky kontroluje aktualizace při spuštění. Ubuntu 12.10 je k dispozici ke stažení pro stolní počítače a servery ze stránek projektu.

Známé oficiální alternativy (odvozeniny) Ubuntu jsou také k dispozici ke stažení. Jedná se například o Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, Edubuntu a Ubuntu Studio.

Joomla SEF URLs by Artio