Distribuce

Vytisknout

openSUSE - používáme YaST v openSUSE 11.4

Napsal Martin Kušnir. Zařazeno v openSUSE

Dneska si představíme velmi šikovný nástroj s názvem YaST (Yet another Setup Tool), který využívají linuxové distribuce SUSE. YaST byl vytvořen firmou Novell a byl uvolněn pod licencí GPL. Nástroj YaST obsahuje celou řadu modulů, jež jsou určené pro různé operace od instalace balíčků po konfiguraci jednolitých služeb (Novell AppArmor, Firewall, Klient LDAP, Klient NFS, Hardware aj). Nástroj pro grafické rozhraní využívá Qt nebo GTK a ncurses, který je využíván pro textovou verzi nástroje YaST. Pro populární nástroj YaST také existuje jeho volná implementace pro konfiguraci systému pomocí webového prohlížeče s názvem WebYast, který je nezávisle vyvíjen na běžném rozhraní. YaST pro správu balíčků využívá knihovny Libzypp a RPM. RPM je zkráceně Red Hat Package Manager, který byl vytvořen společností Red Hat pro svoji linuxovou disribuci.

Vytisknout

openSUSE - instalace openSUSE 11.4

Napsal Martin Kušnir. Zařazeno v openSUSE

V dnešním článku si ukážeme, jak jednoduché je provést instalaci openSUSE na svém počítači, kterou zvládne opravdu každý uživatel počítače. Jediné co potřebujete je troška času, chuť si pročíst pár řádek a mít prázdné CD/DVD nebo USB Flash disk.

Vytisknout

openSUSE - používáme zypper

Napsal Martin Kušnir. Zařazeno v openSUSE

Zypper je velmi snadno ovladatelný a výkonný správce balíčků, který se používá z příkazového řádku a ke své práci využívá knihovnu libzypp. Tento článek je o tom, jak používat Zypper z příkazového řádku v linuxové distribuci openSUSE. Zypper je velmi rychlý, přehledný, stabilní a také srozumitelný aplikační nástroj pro práci s balíčky v operačním systému a teď si dáme trochu té teorie ...

Vytisknout

openSUSE - síťová instalace opensuse 11.4

Napsal Martin Kušnir. Zařazeno v openSUSE

Instalace pomocí Internetu

V tomto článku si ukážeme jak je jednoduché provést instalaci linuxové distribuce openSUSE pomocí síťové instalace bez potřeby stahovat celý ISO obraz distribuce. Tento způsob instalace je zéjména výhodný pro snadnou aktualizaci systému při instalaci, ale je potřeba mít dostatečně rychlé a stabilní připojení.

Joomla SEF URLs by Artio

linuxportal-one ictmanazer joomladev-logo firefox-podpora  ocal-logo