Vytisknout

openSUSE - instalace openSUSE 11.4

Napsal Martin Kušnir. Zařazeno v openSUSE

V dnešním článku si ukážeme, jak jednoduché je provést instalaci openSUSE na svém počítači, kterou zvládne opravdu každý uživatel počítače. Jediné co potřebujete je troška času, chuť si pročíst pár řádek a mít prázdné CD/DVD nebo USB Flash disk.

Minimální systémové požadavky

  • Procesor: Intel: Pentium or later; AMD: Duron, Athlon, Athlon XP, Athlon MP, Athlon 64 and Sempron
  • Paměť (RAM): 256, 512 MB nebo více (pro Live CD/DVD je optimální 1 - 1,5 GB RAM)
  • HDD: Minimum pro běžnou instalaci je 5 GB (doporučeno 10GB)
  • Zvuková a grafická karta: Většina moderních karet je systémem podporována.

Výběr vhodného zdroje pro instalaci

Lze si stáhnout a vypálit ISO obraz CD/DVD, který lze pak instalovat na pevný disk HDD nebo také existuje možnost si zvolit instalaci z LIVE CD a LIVE USB viz: en.opensuse.org/SDB:Live_USB_stick. Zkontrolujte si také, zda máte v BIOS nastaven boot režim CD/DVD nebo USB.

Dual boot (MS Windows a openSUSE)

Instalace openSUSE vedle MS Windows je zcela jednoduchá a není problémová v případě, že Windows byl instalován dříve než openSUSE. Jediná podmínka je, že openSUSE systém potřebuje mít svůj vlastní oddíl pro svoji instanci na vašem PC. Po instalaci se vám vždy při startu počítače zobrazí zavaděč, kde budete mít na výběr z operačního systému, který se má spustit. Dopučujeme před instalací si pevný disk rozdělit, aby byl vhodně připraven oddíl pro samotnou instalaci systému. Disk lze také rozdělit pomocí openSUSE při instalaci, ale je ideální před rozdělením a instalací provést defragmentaci oddílu na kterém se nachází systém Windows.

Periferní zařízení

Při samotném procesu instalace je vhodné spustit všechna periferní zařízení, je totiž velká pravděpodobnost, že daná zařízení budou bezproblémově nainstalována a nakonfigurována do vašeho systému již při samotném procesu instalace. Manuální instalaci a nastavení lze provést pomocí YaST.

Samotná instalace systému openSUSE na Váš počítač

Jakmile jsme připraveni, můžeme začít s instalací systému z CD/DVD nebo Live CD/USB média.

První co se nám zobrazí je uvítací obrazovka s uvítáním v několika jazycích.

dhcp2

Instalační menu nám nabízí několik možností pro upravení instalace jako jsou jazyk, video mode, zdroj balíků, typ jádra aj.

dhcp2

V dalším kroku nás čeká výběr jazyka, pokud jsme nezvolili v předchozím kroku, výběr rozvržení klávesnice a odsouhlasení licence

dhcp2

Zde si zvolíme, zda chceme provést čistou instalaci openSUSE nebo povýšit stávající verzi openSUSE na novou verzi (upgrade)

dhcp2

Pokud máte jen GNU/ Linux na svém počítači, doporučuje se nastavit hardwarové hodiny na UTC, pokud máte dual boot s MS Windows, doporučuje se nastavit na místní čas.

dhcp2

Pro GNU/ Linux i Unix existuje velké množství grafických desktopových prostředí. V současnosti jsou nejvíce využívány KDE a GNOME (cca 75%) zbytek jsou desktopová prostředí jako je Xfce, LXDE nebo Unity (Ubuntu).

dhcp2

V tomto kroku vytváříme uživatele našeho nového openSUSE. Všimněte si, že ve výchozím nastavení je heslo pro root i pro uživatele stejné. Doporučuje se z bezpečnostních důvodů mít heslo pro uživatele i pro root odděleně. Vždy by se v systému měl klient pohybovat pouze v user módu a do root módu se přepnout jen v případě potřeby po nejméně nezbytnou dobu.

dhcp2

Zde si ještě jednou v klidu prohlédneme a projdeme, zda máme vše nastaveno dle našich požadavků. V případě potřeby stále máme možnost ovlivnit výběr balíčků, nastavení zavádění, velikost disku nebo typ oddílu apod.

dhcp2

Poté sledujeme aktuální průběh instalace našeho systému v počítači.

dhcp2

Po dokončení instalace se nám spustí automatická konfigurace systému, která nám ušetří spoustu práce.

dhcp2


 Jedná se o stručný postup instalace openSUSE 11.4. Pro podrobnější informace navštivte WiKi zdroj nebo vzneste dotaz do fóra.

Komentáře   

 
0 #1 luboš 2012-06-25 09:17
vynikající návod na instalaci-včetn ě instalace,nasta vení zdrojú,driverú pro grafiky a kodekú je na foru opensuse.cz
Citovat
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Joomla SEF URLs by Artio

linuxportal-one ictmanazer joomladev-logo firefox-podpora  ocal-logo