Vytisknout

openSUSE - používáme YaST v openSUSE 11.4

Napsal Martin Kušnir. Zařazeno v openSUSE

Dneska si představíme velmi šikovný nástroj s názvem YaST (Yet another Setup Tool), který využívají linuxové distribuce SUSE. YaST byl vytvořen firmou Novell a byl uvolněn pod licencí GPL. Nástroj YaST obsahuje celou řadu modulů, jež jsou určené pro různé operace od instalace balíčků po konfiguraci jednolitých služeb (Novell AppArmor, Firewall, Klient LDAP, Klient NFS, Hardware aj). Nástroj pro grafické rozhraní využívá Qt nebo GTK a ncurses, který je využíván pro textovou verzi nástroje YaST. Pro populární nástroj YaST také existuje jeho volná implementace pro konfiguraci systému pomocí webového prohlížeče s názvem WebYast, který je nezávisle vyvíjen na běžném rozhraní. YaST pro správu balíčků využívá knihovny Libzypp a RPM. RPM je zkráceně Red Hat Package Manager, který byl vytvořen společností Red Hat pro svoji linuxovou disribuci.


Obsah

Spuštění nástroje YaST

YaST v grafickém rozhraní lze pustit pomocí Aplikace-Systém-Administrátorské nastavení (YaST) nebo v textovém režimu pomocí konzole příkazem "yast" s právy root. Textová verze YaST je prakticky co do funkcí a rozvržení identická s verzí pro desktopy.

yast

yast

yast

Software

Nejvíce bude nové uživatele zajímat zejména kategorie Software, ve které si nastavujeme jednotlivé repozitáře pro náš systém (Ati, Nvidia, LibreOffice nebo Packman repozitář), můžeme zde také vyhledávát on-line aktualizace jako jsou vylepšení aplikací nebo nástrojů, bezpečnostní opravy a jiné. Samozřejmě můžeme i pomocí nástroje YaST vyhledat a přidat jednotlivé rozšiřující nástroje a instalovat nové programy jako např: Totem, Amarok, Xine, SPlayer, KPlayer, MPlayer nebo K9copy, Avidemux, Abiword, LibreOffice apod.

Podkategorie Repozitáře softwaru nabízí možnost přidávat a odebírat repozitáře. Můžeme dolpnit systém o komunitní repozitáře nebo repozitáře z několika zdrojů jako jsou FTP, HTTP, HTTPS, SMB/CIFS nebo CD/DVD/HDD/USB disku a z lokálního adresáře.

yast

yast

yast

Podkategorie správce programů je určena zejména pro přidávání a odebírání jednotlivých balíčků ze systému. YaST správce balíčků využívají RPM a libzypp umí velice perfektně řešit jednotlivé závislosti mezi balíčky pro dosažení bezproblémového chodu systému. Při výběru balíčku vás zároveň systém upozorní po zkontrolování závislostí, že je potřeba doinstalovat další balíčky a také vás v případě potřeby upozorní, kdyby mělo dojít ke kolizi (rozdílné verze nebo několik neslučitelných balíčků).

yast

yast

yast

Podkategorie Online aktualizace nám slouží pro vyhledání a instalaci jednotlivých aktualizací našeho systému SUSE. YaST nám vždy aktualizace přehledně rozdělí na bezpečnostní a doporučené. Při označení jednotlivých aktualizací se nám vždy (bohužel anglicky) zobrazí informace o daném balíčku a typ chyby nebo bezpečnostního problému, který daný balíček řeší. Například: CVE-2011-2483 pro yast2-core aj.

yast

Hardware

Části YaST, která je věnována pro hardware vašeho počítače, je přehledně rozdělena. Naleznete zde nejrůznější nastavení pro skenery, tiskárny, TV karty, zvukové karty, rozvržení pro systémové klávesnice a informace o hardware.

yast

yast

yast

Systém

Kategorie určená pro systém skýtá mnoho užitečných informací a možností pro snadnou a přehlednou konfiguraci systému. V kategorii systém můžeme přehledně pracovat s oddíly "Dělení disku" nebo také lze upravovat čas, upravovat způsob zavedení systému "zavaděč", zálohovat systém nebo upravovat sysconfig.

yast

yast

yast

yast

Pro nastavení sítě, pokud nechceme pomocí příkazu v konzoli, si vystačíme bohatě s YaST konfigurací, kde můžeme přehledně nastavit LAN, WiFI nebo různé typy modemového připojení (ISDN) či DSL.

yast

V síti lze nastavit jednotlivé síťové karty, jejich DNS, výchozí bránu pro IPv4 nebo IPv6 a masku sítě dle našich potřeb.

yast

yast

yast

Síťové služby

V síťových službách si můžeme nastavit funkce a chování jednotlivých služeb, ať už se jedná o klienta LDAP, klienta NFS, klienta NIS, klienta Kerberos nebo Samba server či domény Windows, vzdálenou administraci nebo poštovní server. Výhodou je, že zde máte vše naservírované naprosto přehledně a dostupně. Nemusíte přímo zasahovat do jednotlivých konfiguračních souborů, což je pro domácí nebo menší sítě ideální stav.

yast

yast

yast

yast

yast

Bezpečnost a uživatelé

Bezpečnost a uživatelé slouží pro nastavení Firewallu, uživatelů a uživatelských skupin pro systém. V konfiguraci Firewall můžeme přehledně nastavovat jednotlivé funkce Firewallu, jako je Maškaráda, úroveň zaznamenávání, povolené služby pro jednotlivé služby systému, klienty a síťové karty.

yast

yast

yast

yast

Ve správci uživatelů a skupin přidáváme, měníme a odstraňujeme jednotlivé uživatelské skupiny nebo uživatele. Také zde můžeme ovlivnit přímo nastavení pro způsob ověřování jednotlivých služeb jako jsou NIS, LDAP, Kerberos či Samba.

yast

yast

yast

yast

Novell AppArmor

Kategorie Novell AppAmor, jak již samotný název vypovídá, slouží právě pro konfiguraci této technologie. Obecně lze říci, že AppArmor je technologické rozšíření pro jádro linuxu o mandatorní řízení přístupu, jež bylo vyvinuto firmou Novell a je založeno na práci firmy Immunix, jež byla zakoupena firmou Novell v roce 2005. Více o této technologii na WiKi encyklopedii. Jednotlivé podkategorie nám slouží pro přímou konfiguraci dané technologie. Jedná se například o průvodce přidáním profilu, ovládací centrum AppArmor, AppArmor reporty, upravení nebo smazání profilu aj.

yast

yast

yast

yast

yast

yast

Nástroj YaST dále samozřejmě obsahuje možnost instalace nebo konfigurace Virtualizace a také instalaci různých ovladačů od výrobců (většinou proprietární non-oss ovladače).

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Joomla SEF URLs by Artio

linuxportal-one ictmanazer joomladev-logo firefox-podpora  ocal-logo