Vytisknout

Gimp - Fotorámeček s iluzí staré fotky

Napsal Martin Kušnir. Zařazeno v Grafické aplikace

GIMP celým názvem "GNU Image Manipulation Program" je svobodný a mocný nástroj pro vytváření rastové grafiky, který se dá použít pro úpravy fotografií, tvorbu webové grafiky nebo pro firemní loga. Vývoj byl počat rokem 1995 na Kalifornské univerzitě v Berkley a využívá pro svojí práci knihovnu GTK (Gimp Toolkit). To myslím že by co do úvodu o této aplikaci mělo stačit. Nyní se vrhneme na vytvoření iluzorní staré fotografie s pěkným rámečkem. Vše, co k naší práci budeme potřebovat je aplikace GIMP a skript "Photo Border", kterým upravíme fotografii do našeho požadovaného vzhledu a formátu.


Než začneme se samotnou prací na obrázku, musíme si příslušný skript nahrát do té správné složky. U linuxu je to "~/.gimp-/scripts" u Microsoft Windows Vista a Seven je to "c:\Program files (x86)\gimp\share\gimp\\scripts\" Poté je nutné provést restart aplikace pokud ji máme spuštěnou. Skript lze stáhnout z našich stránek v sekci Ke stažení

Vybereme vhodný obrázek a otevřeme ho v aplikaci GIMP.

dhcp2

Pokud je obrázek jako v našem případě dost vysoký tak ho upravíme "obdélníkovým výběrem".

dhcp2

Výběrem označíme celou fotku a přesuneme se na Soubor - nový a nastavíme si požadovanou velikost nového obrázku, v našem případě 819x696 px a stiskneme "budiž".

dhcp2

Jakmile máme hotovo tak si náš výtvor vložíme do nového plátna.

dhcp2

V horním menu vybereme Filtry - dekorace - Photo Border.

dhcp2

V  dialogovém okně se nám zobrazí hodnoty left a right text, kde můžeme doplnit libovolný text, například autora nebo místo, které jsme fotili.

dhcp2

Dále máme hodnoty font (písmo) a font size (velikost písma), kde si nastavíme font, který chceme a jeho velikost. Size of frame jsou velikosti rámů okolo fotografie. Já nejraději používám "2". Border color (barva okraje) a line color jsou hodnoty u kterých si nastavujeme konečné barvy rámů.

dhcp2

Pokud nechceme fotografii převádět do šedého odstínu, zde nám končí návod a máme práci hotovou.

dhcp2

V posledním kroku nás čeká převod fotografie do odstínů šedi, abychom získali dojem staré fotografie. Poté vybereme v horním menu Obrázek - režim  - odstíny šedi, kde se nám otevře dialogové okno s nabídkou.

dhcp2

Kde máme hodnoty jas a konstrast, které upravíme podle své fantasie a poté stiskneme uložit.

dhcp2

dhcp2


Skript potřebný pro vytvoření fotky můžete stáhnout na našich stránkách v sekci "Ke stažení". Autor skriptu: J. Tomášek.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Joomla SEF URLs by Artio

linuxportal-one ictmanazer joomladev-logo firefox-podpora  ocal-logo