Vytisknout

Avidemux - převod DVD videa do Xvid (Avi) formátu

Napsal Martin Kušnir. Zařazeno v Multimédiální aplikace

Určitě jste si někdy pokládali otázku jak provést převod DVD videa do Xvid nebo jiného formátu a nevěděli si rady. Není nic jednoduššího než se podívat na tento kratičký návod, který Vám ukáže jak provést převod DVD videa do Xvid pomocí aplikace s názvem Avidemux. Pro systém Microsoft Windows existuje mnoho aplikací, ať už kvalitních nebo nekvalitních, ale co se týče GNU/ Linux nebo Unix je tato situace kapánek složitější. Výhodou aplikace Avidemux je zachování výborné kvality videa podobající se téměř originálnímu záznamu.


Disk s našim DVD záznamem si buď uložíme na pevný disk, dále jen HDD do naší pracovní složky (v mém případě práce-film), ze které budeme pracovat se záznamem. Samozřejmě lze s DVD pracovat i z mechaniky, ale spíše bych doporučil DVD překopírovat na HDD pro efektivnější práci.

Poté si spustíme Avidemux - otevřít - zvolíme soubor VOB (v mém případě VTS_01_1.VOB) kde nám naskočí dialogová hláška "Vypadá to jako MPEG" "Chcete jej indexovat?" kde potvrdíme "Ano" a ihned se objeví další dialogové okno s hláškou "Je tu několik MPEG souborů, mám je připojit?" opět zde potvrdíme "Ano".

dhcp2

dhcp2

dhcp2

Pokud na našem disku nemáme více zvukových stop automaticky se nám otevře v Avidemux video, které si můžeme pustit a podívat se zda se načetl záznam správně. Pokud je zde více zvukových stop vyskočí hláška s "Více zvukových stop", kde dáme "Ano" a dle instrukcí aplikace si zvolíme příslušnou naší audio stopu.

Po provedení indexace záznamu si zvolíme kodek. Sám za sebe mohu říci, že nejvíce využívám Xvid nebo H.263 kodek. Xvid kodek nejvíce pro svoji bezproblémovost ve většině přehrávačů, ať se jedná o DVD přehrávače nebo o herní konzole (Xbox 360 nebo PS3).

dhcp2

Audio stopu lze nechat v originální kvalitě, anebo ji lze převzorkovat do jiného formátu s libovolným bitrate. Jakmile jsme provedli nastavení kodeku Video a Audio, lze buď rovnou dát Soubor - uložit - uložit video a poté se nám spustí dialogové okno s procesem.

dhcp2

Pokud chceme provést ještě upravení velikosti videa například pro velikost 700MB, lze to provést spuštěním "Kalkulátor", v případě, že vyskočí hláška "Chyba kodeku" ničeho se nelekejte a otevřete si filtry pro zvuk a zde si upravte mixer (př: Stereo) a poté dáme "Budiž".

dhcp2

dhcp2

Znovu otevřeme "Kalkulátor" a zvolíme si buď velikost videa na CD, 2 CD nebo vlastní velikost. Většinou dávám velikost 2CD (1400MB), anebo nepoužívám kalkulátor vůbec. Nevýhoda použití kalkulátoru je rekurzivní snížení bitrate, což může někdy vést ke znekvalitnění záznamu. Bez kalkulátoru si Avidemux řídí sám velikost bitrate a v méně náročných scénách sám sníží bitrate videa.

dhcp2

Komentáře   

 
0 #2 svenhassel 2012-01-31 18:27
Dobrý den,

potřebnou funkci lze nalézt Filtry - Transform - Crop (Ořez pruhů nahoře/dole/vle vo/vpravo).
Citovat
 
 
0 #1 rew 2012-01-30 19:00
Zdravim, chtel bych se zeptat, jestli jde v tomto programu oriznout cerne okraje. Napr. v programu Mpeg Mediator to jde. Diky za info, ja na to nedosel.
Citovat
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Joomla SEF URLs by Artio

linuxportal-one ictmanazer joomladev-logo firefox-podpora  ocal-logo