Vytisknout

Konfigurace DHCP serveru

Napsal Michal Kušnir. Zařazeno v DHCP server

Dynamic Host Configuration Protocol je název protokolu z rodiny TCP/IP známé pod zkratkou DHCP. Používá se pro plně automatické přidělování nějakého námi určeného IP rozsahu počítačům připojených do sítě. DHCP server přiřazuje nejen IP adresu, ale i masku sítě, výchozí bránu a adresu DNS serveru. Přidělování těchto údajů už ze samotného principu DHCP serveru je zpravidla dočasné, proto na počítačích, kde chceme využít služeb DHCP serveru, musíme mít spuštěného tzv. DHCP klienta, který nám prodlužuje platnost poskytnutých údajů DHCP serverem.

Obsah

Instalace DHCP serveru

Instalace DHCP serveru, jestliže jste ji už nezvolili při výchozí instalaci OpenSuse, není nijak zvláště složitá, stačí se přihlásit v terminálu pod uživatelem root a zadat příkaz k instalaci balíčku.

dhcp2

Jako druhý krok odsouhlasíme pokračování instalace klávesou „Y“ , kde by mělo dojít k bezproblémovému nainstalování serverové služby DHCP.

dhcp3

Poznámka:

modul „yast2-dhcp-server“ jsme si nainstalovali z důvodu možnosti použít konfiguraci DHCP přes rozhraní GUI v administrátorském rozhraní známé jako YaST.

Pro ověření námi nainstalovaných balíčků souvisejícími s DHCP serverem můžeme použít jednoduchý příkaz „ zypper se dhcp“, kde uvidíme nainstalovány všechny moduly potřebné pro funkci DHCP serveru včetně grafického rozhraní v YAST.

dhcp4

Konfigurace DHCP serveru

Server DHCP budeme konfigurovat v administrátorském režimu YaST, jelikož je to nejjednodušší pro nastavení a konzoly pro dnešek budeme používat spíše sporadicky. Při spuštění administrátorského rozhraní YaST najdeme v síťových službách ikonu pojmenovanou DHCP Server. Viz obrázek níže.

dhcp5

Po vybrání ikony DHCP serveru se nám spustí průvodce nastavením, kde se nám zobrazí síťové rozhraní na kterém má DHCP server naslouchat. V mém případě je volba jasná, jelikož mám pouze jediné síťové rozhraní a to „eth1“, kde je zároveň nastavena defaultní IP adresa 192.168.2.101. Když se podíváme o něco níže, je nabídka „otevřít na firewallu zvolené rozhraní“, které samozřejmě zaškrtneme. Tím si ulehčíme později práci s nastavováním firewallu.

Poznámka: Při pokračování v nabídce „další“ se může vyskytnou varovná hláška, že nemáte ke svému síťovému rozhraní přiřazenou žádnou zónu ve firewallu. Proto bude nutné na síťovém rozhraní nějakou přiřadit, což můžete provést také přes YaST ve firewallu.

dhcp6

 

V další nabídce budete muset zadávat obecná nastavení DHCP serveru, jako je například jméno domény, jestliže nějakou máte nebo můžete nechat defaultní nastavení. Do kolonky IP primárního DNS serveru, výchozí brány atd. zadáváme údaje dle nastavení naší sítě. V mém případě je nastavení následující, viz obrázek níže.

dhcp7

Po odsouhlasení obecného nastavení se tyto hodnoty zapíšou do /etc/dhcpd.conf. V další nabídce budeme zadávat IP rozsah, který se bude půjčovat po námi zvolenou dobu naším klientům v síti.

Volbu „Povolit dynamický BOOTP“ zaškrtněte dle vaší potřeby. Pro ty, kdo neví, co to přesně znamená, uvádím odkaz na podrobnější informace http://cs.wikipedia.org/wiki/Bootstrap_Protocol .

Dobu zápůjčky, jestliže se jedná o malou síť domácího typu, můžete nechat klidně ve výchozím nastavení a pokračovat dále.

dhcp8

V posledním kroku budete vyzvání, aby jste zadali, kdy se má služba spouštět. Zda po startu systému nebo ručně. Nás se bude týkat volba „během spouštění systému“. Poté dáme dokončit „konec“ a vyčkáme až se vše zapíše.

Pro kontrolu můžete zkontrolovat výstup netstat, že server naslouchá na portu 67 (DHCP port) jednoduchým příkazem netstat -aun. Viz opět obrázek níže

dhcp10

Podle záznamu vidíme, že DHCP nám naslouchá na daném portu, poté můžeme ještě zkontrolovat, že služba by měla začít v textovém režimu (runlevel 3) a rozhraní v režimu (runlevel 5) příkazem chkconfig -l dhcpd.

dhcp11

Jestliže je vše takto v pořádku, tak máte nastaven DHCP server pro provoz. Jenom na konec uvádím, že toto nastavení je pouze základní, složitější funkce je lepší nastavovat v daných konfiguračních souborech např.: dhcpd.conf, ale na druhou stranu pro domácí sít je toto nastavení dostačující.

Důkaz místo slibů:

Máte-li v síti nějakého klienta, v mém případě pod OS Windows XP, se můžete podívat na zápůjčku IP adresy přiřazené DHCP serverem dle zadané konfigurace.

dhcp12

Konec.

Přidat komentář


Joomla SEF URLs by Artio

linuxportal-one ictmanazer joomladev-logo firefox-podpora  ocal-logo