Tutoriály

Vytisknout

Grafická uživatelská prostředí pro GNU/ Linux a Unix - díl. 5

Napsal Martin Kušnir. Zařazeno v Grafické prostředí

Po delší časové odmlce se vracíme s našim průvodcem po grafických prostředích. V dnešním díle si povíme pár informací o desktopovém prostředí, které se stalo standardním ekvivalentem GNOME pro významnou Linuxovou distribuci Ubuntu od společnosti Canonical. Nové grafické prostředí je výchozím desktopovým prostředím od verze Ubuntu 11.04 s kódovým označením "Natty Narwhal".

Vytisknout

Grafická uživatelská prostředí pro GNU/ Linux a Unix - díl. 4

Napsal Martin Kušnir. Zařazeno v Grafické prostředí

Dnešním článkem ukončíme teoretické povídání o některých grafikých prostředích určených primárně pro GNU/ Linux a Unix. Samozřejmě v našem několika dílném článku se nesnažím obsáhnout všechna dostupná grafická prostředí, ale zaměřujeme se na ty nejvíce dostupná a známá prostředí se kterými se můžete setkat při práci s Linuxem či Unixem. V dnešním článku si povíme základní informace o Xfce, Enlightenment a LXDE prosředí. Pro ty, co četli předchozí články, jistě nemusím psát o čem je X. org nebo také X11 a nyní se vrhneme na vytoužená grafická prostředí ....
Vytisknout

Grafická uživatelská prostředí pro GNU/ Linux a Unix - díl. 2

Napsal Martin Kušnir. Zařazeno v Grafické prostředí

Po delší odmlce se opět vracíme, abychom Vám podali krátký, leč výstižný a příjemný článek na téma Grafická uživatelská prostředí pro GNU/ Linux a Unix. V minulém díle jsme probírali dva nejznámější a nejvíce rozšířené projekty KDE a GNOME určené pro GNU/ Linux a Unix distribuce. V dnešním díle si představíme IceWM, FVWM a Window Maker a řekneme si některé základní zajímavé informace, které se týkají těchto grafických prostředí.
Vytisknout

Grafická uživatelská prostředí pro GNU/ Linux a Unix - díl. 1

Napsal Martin Kušnir. Zařazeno v Grafické prostředí

V dnešním článku si představíme různá grafická prostředí, která můžeme na svém GNU Linux nebo Unix systému využít za pomoci softwaru s názvem X Windows Systems, dále jen X11 nebo jen X, který nám umožňuje provozovat různá grafická uživatelská prostředí, dále jen GUI. Balík X11 byl původně vytvořen pro Unix systém a pracuje na principu server a klient, který se posléze stal standardem a vznikly i portace na další různé operační systémy jako je Linux, BSD, Mac OS X, Solaris a Microsoft Windows. V našem článku si představíme několik grafických prostředí jako jsou například KDE, GNOME, IceWM, FVWM, Window Maker, Fluxbox, Openbox, Blackbox, LXDE a Xfce. Nyní přenecháme historii X Window System a vrhneme se na jednotlivá prostředí ....
Vytisknout

Nástroje pro virtualizaci na Linuxu

Napsal Martin Kušnir. Zařazeno v Virtualizace

V dnešním článku si představíme několik nástrojů pro virtualizaci, které jsou dostupné pod OpenSource a lze je tedy stáhnout zcela zdarma k užívání. Určitě každý z nás, ať už ze zvědavosti nebo prostě z čistě profesního zájmu, chce vyzkoušet emulaci různých operačních systémů (MS Windows, GNU/ Linux, Unix, MacOS X). Virtualizace je často nasazována jak v komerční sféře (serverhosting), tak i v domácnostech uživateli, kteří mají zájem si vyzkoušet například GNU/ Linux na MS Windows nebo třeba uživatelé Linuxu, kteří si testují různé distribuce nebo aplikace, které by mohly zásadně ovlivnit primární systém. Použití nástrojů pro virtualizaci je celá řada a některé si názorně vysvětlíme.
Vytisknout

Linuxové alternativy pro Microsoft Exchange

Napsal Martin Kušnir. Zařazeno v Poštovní servery

Jestliže hledáte alternativní softwarové vybavení, které by umělo nahradit Microsoft Exchange ve Vaší organizaci nebo se právě chystáte Microsoft Exchange pořídit, zkuste věnovat pár minut tomuto článku. Existuje celkem široká škála alternativ pro Linux, které téměř nabízejí všechny funkce komerčního Microsoft Exchange.
 
Pokud je Vaše společnost nebo organizace postavena na standardním produktu od Microsoft Echange, může být přenos trochu komplikovanější, ale lze ho provést. Jestliže ale Vaše společnost či organizace teprve uvažuje nad Exchange produkty, máme pro Vás nabídku dobrých alternativ pro Linux jako jsou Citadela, Kolab, Open-Xchange a Zimbra.
Joomla SEF URLs by Artio

linuxportal-one ictmanazer joomladev-logo firefox-podpora  ocal-logo