Vytisknout

Grafická uživatelská prostředí pro GNU/ Linux a Unix - díl. 3

Napsal Martin Kušnir. Zařazeno v Grafické prostředí

V tomto článku si budeme probírat další grafická desktopová prostředí pro GNU/ Linux a Unix. V posledním našem díle jsme probírali IceWM, FVWM a Window Maker. V dnešním článku si povíme něco o neméně kvalitních a známých prostředích jako jsou Fluxbox, Openbox a Blackbox.

Blackbox

Grafické prostředí Blackbox je správce oken (window manager) určený pro X Window System. Při prvním spuštení uvidíte pouze prázdnou obrazovku s malým panýlkem bez aktivní plochy a tudíž se zde nedočkáte žádných ikon, ani jim podobných funkcí. Cílem projektu je poskytnout malého a velice přizpůsobitelného správce oken pro Váš počítač. Blackbox má jednu velkou výhodu, že není náročný na hardwarové prostředky a nepotřebuje pro svoji práci mnoho paměti RAM a tím pádem je naprosto ideální zejména pro starší hardwarové vybavení. V současné době Blackbox není lokalizovaný a pro uživatele, kteří přechází ze systému Microsoft Windows, není vhodný, jelikož nevyužívá horké klávesy užívané ve Windows. Jestli-že uživatel potřebuje horké klávesy, lze tuto možnost doinstalovat pomocí utility bbkeys. Blackbox by se dal zařadit do minimalistických grafických prostředí. Některé vlastnosti Blackbox: Virtuální plochy, Toolbar, Slit a Styles. Rozšiřující balíky: bbtools (obsahuje bbconf, bbmail, bbrun, bbpager, bbappconf a bbkeys), wmctrl, whiteBOX, dokové aplikace.
 
 
 
Domovská adresa projektu: blackboxwm.sourceforge.net
 

Fluxbox

Fluxbox je grafické prostředí, které přímo vychází z Blackbox konkrétně z verze Blackbox 0.61.1 a je sním do značné míry kompatibilní ve starších verzích. Fluxbox se dá zařadit také do minimalistických grafických prostředí, jež nejsou hardwarově náročná a lze je provozovat na poměrně starších počítačích. Jedná se stejně jako u Blackbox o X window manager pro X Window System a nelze ho rozhodně zařadit do grafických prostředí, která jsou komplexní (viz. KDE nebo GNOME). O grafický vzhled Fluxboxu se starají tzv. Styly (jednoduchý textový soubor se všemi potřebnými informacemi). Slit ve Fluxboxu je část, kde mohou běžet programy ve stylu appletu. Fluxbox obsahuje i některé funkce, které Blackbox již nemá (př. tabbed windows). Grafické prostředí je velice oblíbené zejména v Live CD distribucích Linuxu pro svou hardwarovou nenáročnost. Fluxbox obsahuje následující nástroje: fbrun, fluxbox-generate_menu, fluxspace, fbdesk, fluxconf, fluxter a bbpager.
 
Domovská adresa projektu: fluxbox.org

Openbox

Openbox podobně jako Flubbox vycházel z Blackbox grafického prostředí a to konkrétně z verze Blackbox 0.65.0, ale v pozdější verzi byl kompletně přepsán a zachovává si většinu vlastností z Blackbox a přidává několik nových nápadů (např.: Emacs-like Keybindings, Pipe Menus a Mouse Bindings). Konfiguraci prostředí lze provádět buď pomocí obconf nebo ručně. Openbox je X Window manager určený pro X Window System a je šířen pod GNU licencí. Cílem projektu je vytvářet rychlé, malé a efektivní grafické prostředí s  Inter-Client Communication Conventions Manual a také s Extended Window Manager Hints. 
 
Domovská adresa projektu: openbox.org
 
 
V příštím pokračování si krátce pohovoříme o grafických prostředích jako jsou Xfce, Enlightenment a LXDE .....

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Joomla SEF URLs by Artio

linuxportal-one ictmanazer joomladev-logo firefox-podpora  ocal-logo