Vytisknout

Grafická uživatelská prostředí pro GNU/ Linux a Unix - díl. 4

Napsal Martin Kušnir. Zařazeno v Grafické prostředí

Dnešním článkem ukončíme teoretické povídání o některých grafikých prostředích určených primárně pro GNU/ Linux a Unix. Samozřejmě v našem několika dílném článku se nesnažím obsáhnout všechna dostupná grafická prostředí, ale zaměřujeme se na ty nejvíce dostupná a známá prostředí se kterými se můžete setkat při práci s Linuxem či Unixem. V dnešním článku si povíme základní informace o Xfce, Enlightenment a LXDE prosředí. Pro ty, co četli předchozí články, jistě nemusím psát o čem je X. org nebo také X11 a nyní se vrhneme na vytoužená grafická prostředí ....

Xfce

Xfce nebo také (XForms Common Environment) je jednoduše řečeno odlehčené grafické prostředí pro X Window System určené pro Unixové a Linuxové platformy napsané v GTK2 s českou lokalizací. Xfce využívá některé převzaté funkce nebo prvky přímo z GNOME. Nespornou a hlavní výhodou Xfce jsou nízké nároky na HW výkon a tím dosahuje lepších výsledků oproti jiným prostředím při použití totožného HW, ale také je užitečné zejména pro starší počítače, kde není k dispozici tak výkonný HW pro zajištění chodu jiných grafických prostředí nebo kde není žádoucí vysoká latence stroje. Xfce jako svého maskota využívá ve svém znaku myš, jež by měla symbolizovat rychlost a především minimální velikost. Vznik Xfce jako takového je datován již od roku 1997, kdy za pomoci Xforms napsal Oliver Fourdan jednoduchoučký panel pro FVWM. V roce 1998 došlo k vydání XFWM (Xfce Window Manager). V roce 1999 bylo Xfce 3.0 licencováno pod GNU GPL licencí a postaveno na knihovnách GTK+. Někdy v roce 2003 zhruba od verze Xfce 4.x získává zcela novou podobu a je zpracováno na knihovnách GTK2. Známé aplikace pro Xfce jsou: AllTray, Catfish, Exaile, Midori, Mousepad, Squeeze, Xfprint, Xfburn, Thunar a mnoho dalších. Asi nejznámější zástupce pro Xfce prostředí je Xubuntu a Zenwalk.

Domovská adresa projektu: xfce.org

Enlightenment

Je jednoduše řečeno souhrn sestavených knihoven, nástrojů a pracovního prostředí do vysoce moderního vzhledu. Kdysi dávno byl na začátku pouze okenní manager pro systémy využívající X11 systém. Dnes se systém stal vysoce rozvinutým a obsáhlým souborem knihoven a nástrojů díky kterému lze si vytvořit přesně to prostředí, které potřebujete pro svoji práci. Správce oken je minimalistický, rychlý, velmi modulární a rozšířitelný okenní manažer pro X11. Je klasifikován jako "desktop shell" poskytující věci, které potřebujete pro provoz Vašeho počítače (nebo notebooku), ale nejedná se o  celou sadu aplikací. Toto se vztahuje pouze na spouštění aplikací, řízení jejich oknen a pro jiné úkoly jako jsou systémové úlohy a úkoly například: pozastavuje, restartuje, správu souborů, atd. Enlightenment a EFL podporují několik platforem, i když Linux je primární platformou pro jejich vývojáře, někteří usilují, aby věci fungovaly na FreeBSD a další BSD, Solaris, MacOS X, Windows (XP, Vista, 7 atd.), Windows CE a dalších systémech. Kompatibilita se bude lišit, ale většina z jádra EFL podporouje zejména všechny Linuxes, BSD, Solaris a další Unix-like OS. Mac podpora by měla fungovat hlavně díky X11 v OS X, Windows a podpora existuje pro většinu základních knihoven (XP, Vista, 7, CE). Core EFL komponenty jsou: Evas, Eina, Edje, Eet, Ecore, Efreet, E Dbus, Embryo, Eeze, Elementary. Využívá jazyky jako jsou: Python, JavaScript, Perl, C++ a Ruby. Existují další knihovny a aplikace, které navazují na hlavní EFL a funkce na jiných systémech také poskytují větší funkčnost a jedná se o tyto utility: Emotion, Ethumb, Exquisite, Eve, Edje editor, E UPnP, Enesim, Expedite, Epdf, Exchange, Eweather, Rage, Evil a Exalt.Enlightenment a EFL bylo testováno na těchto platformách: x86-32, x86-64, Atom, Power-PC, ARM (ARM9, ARM11, Cortex-A8 a více), MIPS, Sparc a na mnoha dalších architekturách. Navrhovaná minimální RAM požadována pro celý systém Linux EFL aplikací je 16MB, ale může být schopen pracovat od 8 MB. Pro plnou funkčnost je dostačující 64 MB nebo více.

Domovská adresa projektu: enlightenment.org

LXDE

LXDE (Lightweight X11 Desktop Environment) je grafické prostředí, které je nenáročné na HW prostředky, je rychlé a také vhodné zejména pro mobilní zařízení jako jsou netbooky, starší pc a jiná zařízení, která neobsahují vysoký výkon pro provoz jiných mnohem náročnějších grafických prostředí. LXDE je funkcemi podobné IceWM a pro své nastavení využívá GUI. Pro svůj hladký provoz vyžaduje X Window System a GTK+ knihovny. LXDE je licencováno pod GNU GPL/LGPL licencí. Jeho hlavní přednosti jsou: Lehkost, rychlost, energeticky úsporný, vzhledný a moderní, snadný k použití, přizpůsobitelný, desktopově nezávislý a také vyhovující standardům kladených uživateli. LXDE obsahuje následující komponenty: PCManFM, LXPanel, Lxsession Lite, LXSession Edit, LXAppearance, LXLauncher, Openbox, GPicView, Leafpad, LXDE Common, LXTerminal, XArchiver, LXRandR, LXNM, LXMusic, GtkNetCat, LXShortCut, LXDE Common a LXInput.

Domovská adresa projektu: lxde.org


Na závěr bych snad jen chtěl podotknout, že žádné grafické prostředí není špatné ani vynikající. Prostě nejjednodušší výběr grafického prostředí je podle toho, které Vám bude nejvíce vyhovovat a se kterým budete maximálně spokojeni. Pokud Vám náš čtyřdílný článek pomohl si vybrat vhodné prostředí, pro Vás tím lépe ....

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Joomla SEF URLs by Artio

linuxportal-one ictmanazer joomladev-logo firefox-podpora  ocal-logo