Vytisknout

Grafická uživatelská prostředí pro GNU/ Linux a Unix - díl. 5

Napsal Martin Kušnir. Zařazeno v Grafické prostředí

Po delší časové odmlce se vracíme s našim průvodcem po grafických prostředích. V dnešním díle si povíme pár informací o desktopovém prostředí, které se stalo standardním ekvivalentem GNOME pro významnou Linuxovou distribuci Ubuntu od společnosti Canonical. Nové grafické prostředí je výchozím desktopovým prostředím od verze Ubuntu 11.04 s kódovým označením "Natty Narwhal".

Unity

Unity je nové desktopové uživatelské rozhraní výhradně vytvořené pro Ubuntu. Unity bylo původně vyvíjeno jako malé, rychlé a efektivní uživatelské rozhraní pro displaye netbook zařízení. Od vydání Ubuntu 11.04 s kódovým označením "Natty Narwhal" bylo prostředí Unity zvoleno jako výchozí uživatelské rozhraní pro osobní počítače. Unity pro svoji existenci vyžaduje podporu 3D akcelerace, pokud by jste tento požadavek nemohli splnit, tak vám operační systém spustí klasické uživatelské rozhraní GNOME s panelem (Ubuntu Classic). Součástí Unity prostředí jsou tři základní prvky: Panel, Dash a Launcher. Launcher patří mezi hlavní dominanty nového grafického prostředí, jelikož se jedná o postranní panel, který je určen ke spouštění a přepínání již aktivních aplikací. V Launcher se také nachází stylizovaná nabídka Aplikace a Místa, která byla dříve v horním panelu v GNOME. Dash v Unity má na starosti čtyři funkce a zejména je důležitý proto, že nahrazuje nabídku Aplikace a Místa a umožňuje efektivně spouštět a přistupovat k aplikacím a také nahrazuje dialog pro spouštění příkazů. 

Domovská adresa projektu: unity.ubuntu.com

Unity 2D

Pro Unity existuje zatím pouze experimentální port Unity 2D napsaný pomocí knihovny Qt. Nevýhoda ovšem spočívá v tom, že standardní Unity vyžaduje 3D akceleraci, a proto Unity 2D je vzhledově a funkčně chudší než jeho standardní verze zejména o efekty (stíny, průhlednosti apod). Unity 2D by mělo sloužit jako kvalitní náhrada běžného Unity na slabších strojích, kde není možné tuto klasickou verzi použít nebo kde nepotřebujeme použít grafické prostředí s 3D akcelerací.

Domovská adresa projektu: wiki.ubuntu.cz/Unity2D

 

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Joomla SEF URLs by Artio

linuxportal-one ictmanazer joomladev-logo firefox-podpora  ocal-logo