Vytisknout

Linuxové alternativy pro Microsoft Exchange

Napsal Martin Kušnir. Zařazeno v Poštovní servery

Jestliže hledáte alternativní softwarové vybavení, které by umělo nahradit Microsoft Exchange ve Vaší organizaci nebo se právě chystáte Microsoft Exchange pořídit, zkuste věnovat pár minut tomuto článku. Existuje celkem široká škála alternativ pro Linux, které téměř nabízejí všechny funkce komerčního Microsoft Exchange.
 
Pokud je Vaše společnost nebo organizace postavena na standardním produktu od Microsoft Echange, může být přenos trochu komplikovanější, ale lze ho provést. Jestliže ale Vaše společnost či organizace teprve uvažuje nad Exchange produkty, máme pro Vás nabídku dobrých alternativ pro Linux jako jsou Citadela, Kolab, Open-Xchange a Zimbra.

 

Citadel

Citadel je jeden z čistě OpenSource projektů pro groupware řešení. Poskytuje e-mail, kalendář, plánování, webové rozhraní, e-mail konferenci, adresář a LDAP autentizaci. Je určen pro standardní protokoly (SMTP, IMAP, POP3) a nabízí téměř všechny funkce, které by malé až střední podniky mohly využívat. Pro Citadel neexistuje žádná podniková verze a vše je tedy distribuováno pod licencí GNU GPL verze 3.

 

Pokud využíváte ve firmě plně Microsoft Outlook a potřebujete maximální kompatibilitu, tak budete muset použít Bynari Outlook Connector, který už ovšem ale není OpenSource. Samozřejmě jestli používáte výhradně OpenSource klienty jako je Kontact v KDE nebo Evolution v GNOME, lze je zprovoznit s Citadelou pomocí GroupDAV.

Kolab

Je další groupware aplikace, která je plně OpenSource. Kolab umí integrovat Postfix, OpenLDAP, Cyrus IMAP, Apache, Horde Webmail a ClamAV do jedné nabídky. Použitím aplikace získáte kalendáře, e-mail a Webmail, správce webu a sdílené kontakty. Od verze 2.2.x nabízí i integrované webové rozhraní Horde s podporou groupware funkcí. Ovšem pokud potřebujete podporu pro Microsoft Outlook, budete potřebovat některý z těchto konektorů jako je Toltec, konsec, Bynari a pro Thunderbird je určen SyncKolab a pro KDE Klienta je určen Kontact. Více o jednotlivých konektorech na stránkách projektu. Aplikace by měla celkem bez problémů zvládnout požadavky kladené menšími podniky naprosto bez problémů.

Open-Xchange

Open-Xchange poskytuje alternativu pro Microsoft Exchange, stejně jako pro některé Microsoft SharePoint funkce. Aplikace nabízí email, webmail, kalendář, plánování, správu dokumentů a jiné. Existuje několik vydání Open-Xchange v závislosti na tom, co Vaše společnost potřebuje. Pro malé podniky by měla stačit edice: Community Edition nebo Appliance Edition. Více informací o jednotlivých verzích se dozvíte na stránkách společnosti.

Licencování v Open-Xchange je trochu složité. Část projektu je pod licencí GNU GPL verze2, ale třeba takové webové rozhraní je pod licencí Creative Commons, která nedovoluje komerční používání. Pokud budete využívat Open-Xchange pro svojí společnost nebo organizaci, vystačíte si s Community Edition, ale pokud by jste chtěli poskytnout hosting, budete muset zaplatit poplatek za licenci.

Zimbra

Zimbra je komplexní balík, který poskytuje groupware řešení. Obsahuje standardní vybavení jako je e-mail, kalendář, mobilní e-mail, správu dokumentů a řízení úloh. Zimbra je vydávána v několika edicích obdobně jako Open-Xchange. Pokud ovšem potřebujete mít mobilní synchronizaci, zálohovací funkce apod., budete si muset pořídit placenou verzi. Více se dozvíte v sekci product edition na stránkách společnosti.

Komentáře   

 
0 #2 Marek 2014-03-12 23:40
Dobrý den, doplňuji produkty Zarafa, které mi zde výrazně chybí.
Citovat
 
 
0 #1 Marek 2013-12-22 13:56
Ještě Zarafa, de mé zkušennosti nejlepší alternativa MS Exchange - *************
Citovat
 

Přidat komentář


Joomla SEF URLs by Artio

linuxportal-one ictmanazer joomladev-logo firefox-podpora  ocal-logo