Vytisknout

Nástroje pro virtualizaci na Linuxu

Napsal Martin Kušnir. Zařazeno v Virtualizace

V dnešním článku si představíme několik nástrojů pro virtualizaci, které jsou dostupné pod OpenSource a lze je tedy stáhnout zcela zdarma k užívání. Určitě každý z nás, ať už ze zvědavosti nebo prostě z čistě profesního zájmu, chce vyzkoušet emulaci různých operačních systémů (MS Windows, GNU/ Linux, Unix, MacOS X). Virtualizace je často nasazována jak v komerční sféře (serverhosting), tak i v domácnostech uživateli, kteří mají zájem si vyzkoušet například GNU/ Linux na MS Windows nebo třeba uživatelé Linuxu, kteří si testují různé distribuce nebo aplikace, které by mohly zásadně ovlivnit primární systém. Použití nástrojů pro virtualizaci je celá řada a některé si názorně vysvětlíme.
Virtualizace by se dala zkráceně interpretovat jako vytvoření abstraktního systému na abstraktním hardwaru, který fyzicky běží na počítači. Pro jeden fyzický hardware (počítač) jsme schopni za pomoci nástrojů pro virtualizaci  vytvořit několik virtuálních strojů. Tím, že vytvoříme virtuální stroje, můžeme pro uživatele skrýt nepodstatné informace o fyzickém hardwaru. Značná výhoda virtuálního stroje je škálovatelnost každého systému přesně podle potřeb klienta, který bude daný systém používat, aniž by došlo k ovlivnění jiných systémů.

Druhy virtualizací:

Simulace nebo emulace aplikace napodobuje skutečný hardware
Nativní virtualizace a plná virtualizace systém napodobuje dostatečné množství hardwaru
Paravirtualizace není nutné napodobování hardwaru, ale místo toho využívá zvláštní API upravené na určitém systému.
Virtualizace na OS emuluje se fyzický server, což nám dovoluje provozovat více virtuálních strojů
Aplikační virtualizace aplikace běží přímo z fyzického serveru a používají speciální virtualizační stroj

Nekomerční nástroje pro virtualizaci:

VirtualBox

Jedná se o multiplatformní nástroj určený pro vytváření virtuálních strojů. Aplikace je dostupná pro následující systémy: Linux, Unix, Microsoft Windows a MacOS X. VirtualBox patří společnosti Oracle, která koupila společnost Sun Microsystém v roce 2009 a ještě před Sun Microsystem aplikaci vyvíjela a vlastnila společnost Innotek. VirtualBox je poskytován ve dvou licenčních verzích a to:  VirtualBox Personal Use and Evaluation License (PUEL)- která je určena výhradně pro osobní použití nebo ke zkušebním účelům a VirtualBox Open Source Edition (OSE) - aplikace je šířena pod GNU GPL verze 2.
VirtualBox je plně dostačující pro menší podniky a na domácí použití. Systém obsahuje základní funkce: Zachycení plochy (Snapshots), seamless mode, sdílené složky (lze přenášet obsah dat mezi virtuálním a hostitelským strojem), ovládání přes shell, hardwarová virtualizace. Komerční verze VirtualBox nabízí navíc tyto funkce: RDP server, podpora USB, USB over RDP, iSCSI initiator

Xen

Další z řady OpenSource nástrojů pro virtualizaci, který standardně využívá paravirtualizaci. Paravirtualizace je sice rychlejší než běžná emulace hardware, ale ovšem má svojí nevýhodu v tom, že pro svůj chod požaduje úpravy v hostovaném operačním systému. Emulace hardwaru je u Xenu možná pouze s procesorem, který ji má ošetřenou hardwarově. Nevýhoda pro začínající uživatele s virtualizací je absence grafického zpracování jako je například u VirtualBox. Xen je ovládán pomocí konzole s příkazovým rozhraním a často se používá pro kritické nasazení v komerční sféře. Xen umí emulovat jak 32bit, tak i 64bit architekturu.

Qemu

Qemu je další ze řady OpenSource nástrojů pro virtualizaci, který umí pracovat s architekturami x86, Sparc, Sparc64, ARM a PowerPC, PowerPC64 či MIPS i m68k bez nutnosti instalace na pevný disk. Qemu umí pracovat ve dvou režimech a to v plné emulaci (systém má virtuální HW, který mu dodává Qemu) nebo v uživatelské emulaci (umožňuje pouštět aplikace určené pro jiný CPU). Qemu patří též do řady multiplatformních nástrojů a můžete zde tedy emulovat celou řadu různých systémů. Nástroj je vyvíjen pod LGPL licencí a s použitím akceleračního modulu kqemu lze podstatně zlepšit výkon.

VMware Player a VMware Server

VMware Player a VMware Server jsou produkty stejnojmenné společnosti VMware, Inc, která se v roce 2008 (06.08.2008) stala členem Linux Foundation. VMware Player je nástroj pro spouštění již vytvořených virtuálních strojů a dokáže částečně ovlivňovat jejich konfiguraci. Aplikace je nabízena zcela zdarma a není plně vydávána jako OpenSource, ale pouze částečně. V případě zájmu o možnost využívat plné funkce VMware produktu, musí zákazníci přejít pod placenou verzi (VMware Workstation)
VMware Server je nástroj určen pro serverová řešení k vyzkoušení si virtualizačních řešení s tím, že při využívání všech možností, které VMware produkty umožňují, přejdou klienti pod placenou verzi (VMware Infrastructure).

KVM (Kernel-based Virtual Machine)

Poslední námi představený nástroj pro virtualizaci je z řady mnoha aplikací, který umí virtualizovat za dvou podmínek. První podmínka mít procesor řady x86 nebo amd64 a druhá neméně důležitá podmínka mít procesor s podporu Intel VT (Vanderpool) nebo AMD V (Pacifica). Jaderné moduly potřebné pro běh KVM jsou obsaženy již v kernel 2.6.20 a vyšší. Nástroj KVM je ovládán pomocí konzole s příkazovým rozhraním a je šířen pod GNU GPL licencí.

Existuje ještě celá řada nástrojů pro virtualizaci, které určitě stojí za zmínku a někdy se o nich určitě objeví článek, jako např. OpenVZ, Bochs či aplikační rozhraní Wine nebo emulátor MS-DOS známý jako DOSBox a DOSEMU.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Joomla SEF URLs by Artio

linuxportal-one ictmanazer joomladev-logo firefox-podpora  ocal-logo