Základní systém

Vytisknout

Gparted dokumentace (on-line příručka)

Napsal Michal Kušnir. Zařazeno v Souborové nástroje

Příručka k aplikaci GParted

Curtis Gedak

Projekt GParted


<Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.>

Tato příručka popisuje aplikaci GParted ve verzi 0.8.0.

Copyright © 2008, 2009, 2010, 2011 Curtis Gedak

Je povoleno kopírovat, šířit a/nebo upravovat tento dokument za podmínek GNU Free Documentation License, verze 1.2 nebo jakékoli další verze vydané nadací Free Software Foundation; bez neměnných oddílů, bez textů předních desek a bez textů zadních desek. Kopii licence GFDL naleznete pod tímto odkazem nebo v http://www.fsf.org/licensing/licenses/fdl.html nebo v souboru COPYING-DOCS dodávaném s touto příručkou.

Vytisknout

File systems (souborový systém) v Linuxu

Napsal Michal Kušnir. Zařazeno v Souborové nástroje

Při přechodu z jiného operačního systému jako jsou Microsoft Windows na jiný operační systém, např. Linux, může mít relativně hluboký dopad na koncového uživatele, jelikož rozdíly mezi těmito dvěmi operačními systémy jsou dosti rozdílné. Z našeho hlediska bude řeč především o souborovém systému. A co je to vůbec souborový systém?

Vytisknout

Základní příkazy - část - IV

Napsal Martin Kušnir. Zařazeno v Příkazový řádek

Každý z nás se již někdy setkal, ať už na MS Windows nebo na GNU/ Linux s tím, že nám nějaká aplikace přestala pracovat. Někdy se stává, že ani zavření aplikace standardní cestou nepomáhá. Pak je tu na řadě příkazový řádek s příkazem "top" a "kill", který nám pomůže násilně aplikaci doslova usmrtit (Příkaz používejte s nejvyšší opatrností).
Vytisknout

Základní příkazy - část - V

Napsal Martin Kušnir. Zařazeno v Příkazový řádek

Každý se při práci s jakýmkoliv operačním systém dříve či později setkal s nějakým zabaleným souborem či skupinou zabalených souborů. Většina uživatelů Windows by jistě shodně z větší části tvrdila, že nejvíce se setkává s rar a zip balíky. U linuxu se spíše setkáme s příponami tar, bzip2, gzip která jsou povětšinou standardně používána. Proto každý, kdo si čte tento článek a myslí to s Linuxem opravdu vážně, by se měl naučit obsluhovat tyto programy.
Vytisknout

Základní příkazy - část - III

Napsal Martin Kušnir. Zařazeno v Příkazový řádek

Rysem každého správného operačního systému je možnost detailně nastavit uživatele a jejich práva k jednotlivým prvkům (částem) systému. V linuxu můžeme nastavit pro jednotlivé uživatele jak možnost otevírat jen ty určené složky pro ně, tak přímo třeba omezit přehrávání videí, hudby apod.
Vytisknout

Základní příkazy - část - II

Napsal Martin Kušnir. Zařazeno v Příkazový řádek

Každý znás se čas od času setkal při používání Linuxu s potřebou pracovat  v textovém režimu se složkami, ať už se do nich přesouvat či v nich měnit adresáře nebo je vytvářet či mazat. Právě pro tyhle základní potřeby si dnes vysvětlíme práci s příkazy cd - mkdir - rmdir - ls - mv - cp.

Vytisknout

Základní příkazy - část - I

Napsal Martin Kušnir. Zařazeno v Příkazový řádek

Kdo opravdu chce používat svobodný os ve svém PC, bude muset dříve či později použít příkazový řádek, kde bude upravovat či instalovat nejrůznější aplikace či configurační soubory. V tomto tutoriálu si budeme názorně ukazovat některé příkazy bez kterých bychom zažívali občas více či méně větší těžkosti. V dnešním díle se budeme zabívat instalací, aktualizací a přídáváním repozitářů:
Joomla SEF URLs by Artio

linuxportal-one ictmanazer joomladev-logo firefox-podpora  ocal-logo