Linuxový portál - novinky ze světa Linux - Unix

Vytisknout

Oznámení o uvolnění Fedora 17 Beefy Miracle

Napsal SvenHassel. Zařazeno v Novinky

fedora-17Vývojový tým projektu Fedora, podporovaný společností Red Hat, oznámil uvolnění nové verze Fedora 17 s kódovým označením Beefy Miracle. Jedná se o distribuci, která je používána jako základ pro budoucí verze Red Hat Enterprise Linux (RHEL). Softwarové vybavení distribuce je v nejaktuálnějších verzích s novými technologiemi. Nová verze obsahuje GNOME shell, který pracuje na systémech s ovladači grafických karet, které nepodporují 3D akceleraci. Nejnovější verze linuxové distribuce také implementuje několik diskutovaných změn v souborovém systému, jedná se o strukturu zahrnující odstranění /bin/, /sbin/, /lib/ a /lib64/ adresářů, které jsou vnořeny jako podadresáře do /usr/. Z tohoto důvodu si proto ani většina běžných uživatelů ničeho nevšimne. Tento přesun adresářů je také známý jako UsrMove. Jedním z důsledků pro tuto změnu je, že restrukturalizace nyní více automatizovala tvorbu snímku souborového systému před instalací aktualizace. V případě problémů mohou uživatelé obnovit předchozí stav, aniž by ztratili svá nastavení, data apod. v /etc/ nebo /var/ a také je snažší připojení /usr/ s ochranou proti zápisu pro více systémů pomocí síťového adresáře usr. Další důvody pro reorganizaci jsou uvedeny na stránce UsrMove na Fedora WiKi.

GNOME Shell bez 3D ovladače

Fedora nyní používá GNOME 3.4.1 jako své výchozí desktopové prostředí a aktualizace obsahuje řadu drobných vylepšení, oprav chyb a překladů, které byly uvolněny od března tohoto roku. Vývojový tým také zlepšil v GNOME podporu pro spolupráci s extension.gnome.org, které nyní nabízejí více než 100 rozšíření pro změnu GNOME Shell, aby tak mohl vyhovovat individuálním potřebám. GNOME 3.4 také obsahuje hlavní revizi prohlížeče a diskového správce, stejně jako mnoho drobných vylepšení. GNOME Shell ve Fedora 17, který je odpovědný za chod uživatelského rozhraní v GNOME 3.x, také funguje na systémech s ovladači grafických karet, které nepodporují 3D ovladače. Této funkce je dosaženo za pomoci Mesa 3D ovladače (llvmpipe), který provádí 3D výpočty pomocí CPU. Ve srovnání s moderními 3D střílečkami, je potřeba 3D výkonu velice skromná, takže standardní stolní procesory zajišťují dostatečný výkon pro hladké zobrazení. I virtualizační prostředí mají bezproblémové softwarové vykreslování s llvmpipe.

Další desktopová prostředí

Fedora 17 také obsahuje KDE SC 4.8.3, ale to není pro uživatele z Fedora 16 nic nového, protože KDE bylo nedávno aktualizováno na nejnovější verzi KDE přes aktualizační kanál. Plán mít llvmpipe pro výpočet KDE SC efektů plochy při nepřítomnosti 3D ovladače, byl odložen. Xfce 4.8 je také součástí a lze ho snadno upgradovat na nejnovější verzi Xfce 4.10, která vyšla koncem dubna. Aktualizaci lze provést přes neoficiální repozitáře.

LibreOffice a GIMP

Fedora 17 také obsahuje v základu pro kancelářské nasazení LibreOffice 3.5.2.1, jelikož LibreOffice 3.5.3 byla uvolněna tento měsíc. Fedora také přidala GIMP 2.8, který obsahuje režim jednoho okna, včetně lepšího textového nástroje s přidáním nových funkcí pro seskupování vrstev a transformace obrázků pomocí polygonálního rámce. CUPS démon, který se podílí na kontrole tisku nyní používá v souvislosti s colord barevné profily ICC pro zlepšení věrnosti barev.

Virtualizace a cloud

Fedora 17 obsahuje libvirt sandbox, který byl vysvětlen na letošním FOSDEM. S pomocí virtualizačního řešení KVM nebo LXC umožňuje sandbox izolovat aplikace. Virt-manager nyní podporuje USB pass-through. Fedora 17 také přichází s vícevrstvým virtuálním přepínačem, který byl vyvinut speciálně pro použití ve virtuálních prostředích a je schopen pracovat na vrstvách 2, 3 nebo 4. Kernel-side podpora byla sloučena do linuxového jádra verze 3.3. Fedora nyní obsahuje mnoho prvků, které tvoří oVirt projekt a jež se rozvinuly do velké části infrastruktury a programového vybavení pro správu virtualizačních prostředí používaných v Red Hat Enrerprise Virtualization 3.0 (RHEV 3.0).

 

Update: Fedora 17 obsahuje chybu způsobující kernel panic při vypínání systému. Pokud provádíte preupgrade, je třeba spustit dracut-f a restarovat systém. Více informací se dozvíte v bugzilla.

Obsah tohoto článku byl uzavřen. Nemáte dostatečná práva pro další editaci.

Joomla SEF URLs by Artio

Vývoj Joomla! ...

 • Vývoj komponent
 • Úpravy komponent
 • Vývoj modulů
 • Vývoj pluginů
 • Překlady
people-worker-blue-sm

Více na www.website21.cz

 

Joomla hosting

 • Kvalitní technologie
 • Vysoká rychlost
 • Vysoká bezpečnost
 • Vysoká stabilita
 • 100% Joomla ready
 • Návody/dokumentace
joomhosting

Více na www.joomhosting.eu

Servis PC

 • Odborné instalace
 • Instalace Linux/Unix
 • Instalace MS Windows
 • Odborné odvirování
 • Odborný servis HW
people-worker-2-blue-sm

Více na www.website21.cz

linuxportal-one ictmanazer joomladev-logo firefox-podpora  ocal-logo